Voortgang Strategische Agenda 2020-2025

Update eind 2025

In de Strategische Agenda 2020-2025 werkten we aan zeven thema's. Per thema zijn concrete doelstellingen en actiepunten bepaald. Bekijk hier de voortgang op de thema's.

Scroll de tabel horizontaal om meer te zien
Project Status Realisatie Budget Voortgang
Landbouwnetwerk Regio Foodvalley In uitvoering n.v.t.
Manifest Gezonde Leefomgeving Veehouderij In uitvoering 95%
Schone Lucht Akkoord (pilots) In uitvoering 60%
Beleidsmatige samenwerking en actualisatie functieverandering (VAB) Afgerond 100%
Circulaire toekomst VAB (fase 1 en 2) In uitvoering 90%
IBP-projecten (Gebiedsprocessen, werkateliers, living lab) Afgerond 100%
Regionaal Perspectief Landelijk Gebied opstellen afgerond 100%
Uitvoering RPLG In uitvoering 5%
  • Landbouwnetwerk Regio Foodvalley
    Regio Foodvalley is partner in dit netwerk van agrifood-ketenpartners. Het netwerk zoekt activiteiten die wenselijk en nodig zijn voor een toekomstbestendige voedselproductie in een vitaal landschap. Het Landbouwnetwerk is en wordt benut voor afstemming over en reflectie op lopende aanvragen en projecten, zodat aanwezige kennis wordt gedeeld en gemobiliseerd. Zo werken we met de partners aan het versterken van de samenwerking en gezamenlijkheid. Regio Foodvalley is kassier van het netwerk, maar het netwerk is geen project van het Regiobureau; De Regio is een gelijkwaardige partner in het netwerk. Het netwerk wordt door partners als waardevol omschreven en houdt alle partners up-to-date over activiteiten en beleid in Regio Foodvalley.
  • Manifest Gezonde Leefomgeving Veehouderij
    Het Manifest Gezonde Leefomgeving Veehouderij blijft actueel. In januari 2017 heeft het college ingestemd met het interimbeleid vergunningverlening veehouderij. Dit interimbeleid vormt samen met de oprichting van het Platform Emissiereductie Veehouderij (PEV) de kern van het manifest. Beide lopen nog door in 2026.
    In 2020 is de eerste projectperiode afgerond. De uitvoering via de vergunningverlening wordt voortgezet. Het praktijkgedeelte is ondergebracht in spoor 1 van de Regio Deal Foodvalley (Landbouwtransitie), in het werkpakket emissiereductie. Daarnaast dragen we bij aan het in 2024 gestarte en nog lopende traject, buiten de Regio Deal, van het testen van een nieuwe fijnstofreductietechniek bij pluimvee. Dit zal eind 2025 worden afgerond. Het Manifest is mede de basis onder de keuze om als regiogemeenten mee te werken aan het Schone Lucht Akkoord.
  • Schone Lucht Akkoord
    In 2020 hebben we als regio het Schone Lucht Akkoord (SLA) getekend, en de afzonderlijke gemeenten hebben dit in 2021 bekrachtigd bij het ministerie. De gemeente Putten heeft zich daar in 2024 bij aangesloten. Het SLA loopt t/m 2030. In 2021 is een uitvoeringsplan opgesteld. In de zomer van 2023 is de eerste pilot succesvol afgerond: het ontwikkelen en testen van een format voor fijnstofreductieplannen op bedrijfsniveau. Eind 2023 is gestart met een pilotproject m.b.t. houtstook, waarbij particulieren subsidie kunnen krijgen voor het verwijderen van het rookkanaal. In 2024 is het onderzoeksproject “scherper vergunnen veehouderij” gestart. Dit project richt zich op een emissie-APK voor stallen en op de keuzes en werkprocessen die gemeenten en omgevingsdiensten hiervoor nodig hebben. Het eindrapport van KokxDeVoogd is eind september 2025 ontvangen. Het is op dit moment nog te vroeg om conclusies te trekken over de verdere opvolging van dit rapport. Een vergelijkbaar project voor industrie is in voorbereiding, en ook een project om bestaande emissiereductietechnieken beter te benutten door kennisontwikkeling en training.
  • Vrijkomende agrarische bebouwing (VAB):
    In 2021 zijn twee (vervolg)projecten ingezet:
    • Beleidsmatige samenwerking VAB en functieverandering: Het actualiseren van het bestaande functieveranderingsbeleid en verbreden tot een gezamenlijke aanpak binnen alle gemeenten van Regio Foodvalley én met de gemeenten van Regio Amersfoort. Deze actualisatie is in 2024 afgerond en inmiddels is deze in de deelnemende gemeenten vastgesteld.
    • Circulaire toekomst VAB: Dit project heeft tot doel om een bijdrage te leveren aan het sluitend krijgen van circulaire ketens in de regio, een businesswaardemodel te creëren voor het slopen en circulair herbouwen van stallen, onderzoek te doen naar relevante regelgeving en financiële stimulansen. De verkennende fases 1 en zijn begin 2024 afgerond met de conclusie dat er veel kansen zijn, en al veel gaande is en dat fase 3 nuttig is om communicatie en kennisdeling over de mogelijkheden te ontwikkelen en te starten. Deze fase 3 is in 2024 gestart en zal in de loop van 2025 worden opgeleverd.
  • IBP-projecten 
    De samenwerkende overheden (rijk, Regio Foodvalley, provincie Gelderland en waterschap Vallei en Veluwe) hebben een aantal (deel)projecten uitgevoerd, samen met gebiedspartners:
    • Pilots gebiedsprocessen De Valk en Veenhuizerveld
    • Werkateliers ‘boerderij van de toekomst’
    • Toepassing deltaplan agrarisch waterbeheer in het Living Lab GEUS
      Deze deelprojecten zijn in 2024 afgerond.
  • Opstellen Regionaal Perspectief Landelijk Gebied (RPLG)
    In de periode 2022-2024 is in een dialoog met veel gebiedspartners en mede-overheden een Regionaal Perspectief Landelijk Gebied voor Foodvalley opgesteld. Deze is in de zomer van 2024 in de gemeenteraden besproken en (behoudens in Renswoude) ook vastgesteld. De gemeenteraad van Renswoude heeft in december 2024 ingestemd met deelname aan de uitvoering van het RPLG. Er is gestart met de uitvoering van activiteiten en projecten ter uitvoering van het RPLG.
  • Uitvoering Regionaal Perspectief Landelijk Gebied (RPLG)
    In 2024 is de uitvoerig van het RPLG gestart met wat in het RPLG is aangegeven als “eerste acties”. Daarnaast zijn inmiddels diverse andere activiteiten vanuit het RPLG gestart.
    De voortgang van deze projecten en activiteiten is beschreven in de Raadsinformatiebrief die op 13 juni 2025 door het Algemeen Bestuur van Regio Foodvalley is vastgesteld. Zie: Brief Foodvalley(Verwijst naar een externe website)
    Deze brief benoemt ook enkele belangrijke mijlpalen van de gezamenlijke regionale inzet, die hieronder even kort uitgelicht staan:
    • begin 2025 is door het Rijk 25 miljoen cofinanciering toegezegd in de vorm van een nieuwe Regio Deal. Dit heeft mede betrekking op thema’s in het landelijk gebied.
    • donderdag 8 januari 2026 wordt de Samenwerkingsovereenkomst (SOK) voor de voortzetting van de meetnetwerken Foodvalley ondertekent door de provincies en het Rijk.
    • Regio Foodvalley heeft in maart/april 2025 een samenhangend pakket oplossingen voor het stikstofslot aangeboden aan de ministeriële commissie Economie en Natuurherstel (‘Commissie Schoof’) en aan de vaste Kamercommissie LVVN.

Vanuit het ministerie van LVVN en de provincie Gelderland, en in afstemming met de provincie Utrecht werken we aan een Regionale Piekbelastersaanpak. Hierin vindt onderlinge afstemming plaats, met input van onder meer de zaakbegeleiders die agrariërs ondersteunen, over de uitvoering en de uitwerking. Vanuit die aanpak is door de gemeenten Barneveld en Ede, samen met het ministerie van LVVN ook gestart met de Pilot Ondernemingsplannen. In deze pilot werken circa 20 agrariërs van bedrijven die als piekbelaster zijn aangeduid, maar die graag door willen gaan, aan een toekomstbestendig bedrijfsplan. Dat gaat om een integraal plan dat rekening houdt met alle relevante opgaven voor de betreffende locatie, dus niet alleen stikstof, maar ook bijvoorbeeld water en landschap. Het gaat in nauw overleg met de overheden, zowel gemeenten en provincies als waterschap en Rijk, om te komen tot meerjarig perspectief dat financieel uitvoerbaar is en juridisch geborgd kan worden.

Daarnaast wordt er door gemeenten gewerkt aan gebiedsprocessen. In het Binnenveld (gemeenten Ede, Rhenen, Veenendaal en Wageningen) is een herstart gemaakt met het gebiedsproces in de vorm van deelprocessen en een nieuwe organisatiestructuur. De gemeenten Barneveld en Ede hebben, met deelname van het Waterschap Vallei en Veluwe, de provincie Gelderland en het ministerie van LVVN, de zogeheten pré-verkenning voor het gebiedsproces Ede- Barneveld in 2025 afgerond. In het najaar van 2025 is, in afstemming met alle overheden (de provincie Gelderland en het Rijk) besloten om de volgende fase te starten.” Dit is bekrachtigd met een getekende Intentieovereenkomt (IOK). Vaststelling van het gebiedsprogramma en de Samenwerkingsovereenkomst (SOK) staat gepland voor eind 2027.

Aanpak Veluwe

Naar aanleiding van het door het kabinet op 25 april 2025 gepresenteerde startpakket voor de stikstofaanpak zijn de Veluwe en de Peel aangewezen als prioritaire gebieden, met in totaal €600 miljoen aan middelen. In dat kader is de Aanpak Veluwe gestart, waarin Rijk, provincie Gelderland, waterschappen en gemeenten interbestuurlijk samenwerken aan de stikstofopgave op en rond de Veluwe. Regio Foodvalley heeft op 17 juni 2025 een regionaal Uitvoeringsplan Stikstof aangeboden aan de minister; de denklijnen hieruit worden benut voor het Veluwebrede uitvoeringsplan. Tegelijk is een intentieovereenkomst gesloten om te komen tot een bestuurlijke Samenwerkingsovereenkomst (SOK) en een gezamenlijk Uitvoeringsplan (UP). Het RPLG vormt hierbij het inhoudelijke vertrekpunt. De SOK en het UP beschrijven de doelen, randvoorwaarden, governance en aanpak voor de komende tien jaar en worden naar verwachting eind Q1 2026 bestuurlijk vastgesteld. In 2026 volgt verdere uitwerking van normstelling, juridische borging, flankerend beleid en financiering, waarbij raden worden geïnformeerd en betrokken.

Samenvatting

In de periode sinds de vaststelling van de Strategische Agenda is stap voor stap gebouwd aan een samenhangende regionale aanpak voor het landelijk gebied. De agenda heeft geleid tot concrete projecten, pilots en beleidskeuzes, met aantoonbare resultaten op het gebied van vergunningverlening, emissiereductie, circulair ruimtegebruik en gebiedsgericht werken. De regionale inzet is daarbij steeds nadrukkelijker verbonden met de interbestuurlijke Aanpak Veluwe. De focus is verschoven van agenderen naar uitvoeren. Met het vastgestelde RPLG, de start van de uitvoering, de aansluiting bij de Aanpak Veluwe, de toezegging van een nieuwe Regio Deal en de voorbereiding van de meetnetwerken is een stevige basis gelegd voor de komende jaren. Tegelijkertijd blijft de opgave complex en vraagt deze blijvende afstemming tussen overheden, gebiedspartners en agrariërs. De Strategische Agenda blijft daarmee een belangrijk kader voor gezamenlijke keuzes en voortgang.

Scroll de tabel horizontaal om meer te zien
Project Status Realisatie Budget Voortgang
Korte voedselketens In uitvoering 75%
Orbisk In uitvoering 50% ⚠️
Diverse educatieprojecten In uitvoering 100%
Network for Insect Knowledge afgerond 100%
Kantine Kompas In uitvoering 50%
Ontwikkelingen NIZO Afgerond 100%

Voor een overzicht van projecten die we de afgelopen jaren hebben gedaan en wat het heeft opgeleverd, kunt u een van bijgevoegde documenten raadplegen: ‘Wat is de oogst na 5 jaar’ (pdf, 19 MB) 

Scroll de tabel horizontaal om meer te zien
Project Status Realisatie Budget Voortgang
Warmtetransitie In uitvoering 25%
RES Proces en Energiesysteem van de toekomst In uitvoering 25%
Grootschalige opwek en Energieclusters In uitvoering 25% ⚠️
Regionaal energieteam bedrijven (REB) In uitvoering 50%
Energiegemeenschappen In uitvoering 25%
Netcongestie In uitvoering 50%
  • Warmtetransitie 
    Warmte speelt een belangrijke rol in de energietransitie. De samenwerking binnen de pijler stimuleert kennisuitwisseling, ondersteunt waar mogelijk en nodig door bijvoorbeeld onderzoeken uit te voeren. De Rijksoverheid ondersteunt hierbij via het Nationaal Programma Lokale Warmte (NPLW), financieel door middel van de SPUK-subsidie en praktisch door het delen van kennis.
    In het Programma Energietransitie is er ook tussen de verschillende pijlers kennisuitwisseling en werken de pijlers ook samen aan de ontwikkeling van het samenhangende energiesysteem van de toekomst. De warmtevoorziening in Regio Foodvalley gaat ook veel elektriciteit vragen. Netcongestie maakt regionale samenwerking in de warmtetransitie nog belangrijker. In 2025 is hier door middel van kennissessies rond het thema netcongestie, maar ook rond de thema’s warmtewetgeving en warmtetechnieken invulling aan gegeven Er is op dit moment te weinig elektriciteit beschikbaar om alle gewenste plannen door te laten gaan, waardoor  in sommige wijken vertraging wordt opgelopen. In 2025 heeft in gemeente Ede de SCAN onderzoeksboring aardwarmte plaatsgevonden. De in 2026 verwachte resultaten geven inzicht in de potentie van aardwarmte als duurzame warmtebron in de regio. Potentie in de regio is er ook voor warmte uit het oppervlaktewater van het Valleikanaal, in 2025 is hier onderzoek naar gedaan en zijn de resultaten opgeleverd. Deze resultaten nemen we mee in de verdere uitwerking van het Energiesysteem van de Toekomst.
    In Regio Foodvalley zijn al diverse wijken aangesloten op warmtenetten. Het gaat hier om warmtenetten met o.a. restwarmte, biomassa, aquathermie en warmtepomp als duurzame bron. Deze warmtenetten zorgen voor het in 2024 duurzaam verwarmen van 7,30% (in 2023 6,8%) van de woningen. 10% (in 2023 7,4%) Van de woningen wordt momenteel elektrisch verwarmd.
     
  • RES Proces en Energiesysteem van de toekomst
    In november 2025 heeft het AB Regio Foodvalley de notitie Richting een Energieperspectief Regio Foodvalley 2040 vastgesteld. Hiermee zet de regio een noodzakelijke stap vooruit: van een energiestrategie die vooral ging over opwek (RES 1.0) naar een samenhangende benadering van het hele energiesysteem, waarin ruimte, infrastructuur en maatschappelijke keuzes hand in hand gaan. De komende periode werken we toe naar het concept-Energieperspectief. Daarbij nemen we de input van de huidige raden, colleges en maatschappelijke partners mee. Het Energieperspectief kan dan, na instemming door nieuwe raden en colleges, vervolgens:
    • richting geven aan de ontwikkeling van het energiesysteem tot 2040:
    • kaders bieden voor een Regionaal Programma Energiesysteem als vervolg op de RES 1.0
       
  • Grootschalige opwek & Energieclusters
    Op 1 juli 2025 is 28% (206 GWh) van de doelstelling van 750 GWh behaald en zit er nog voor 8% (69 GWh) aan projecten in de pijplijn. 
    De vraag naar elektriciteit neemt alleen maar verder toe. We gebruiken steeds meer elektriciteit voor elektrische auto’s, warmtepompen en verduurzaming van onze bedrijven. En voor nieuwe woningen en bedrijven. De regio staat op een kantelpunt: we hebben stappen gezet, maar versnelling van projecten en verbreding naar het energiesysteem van de toekomst zijn noodzakelijk om de doelen te halen.
    • Gerealiseerd: 0,206 TWh (28% van het bod)
    • Pijplijn: 0,064 TWh (8%)
    • Ambitie (nog te ontwikkelen plannen): 0,479 TWh (64%)
       
  • Regionaal energieteam bedrijven (REB)
    Het jaar 2025 stond in het teken van verdere uitvoering van het plan van aanpak 2024-2026, dat in maart 2024 door de Energieraad is vastgesteld. 
    In 2025 is het aanbod voor individuele bedrijven ontwikkeld, zijn werkprocessen ingericht en is er volop ingezet op bewustwording bij ondernemers om met energiebesparing aan de slag te gaan. Dit heeft geleid tot uitvoering van 44 basisadviezen en 7 plusadviezen, de ontwikkeling van de Energie Vragen Assistent en inrichting van processen voor laagdrempelige energiebesparing.
    Het versterken van de samenwerking en ontwikkelen van oplossingen voor netcongestie vertaalt zich in het voortzetten van de projecten op bedrijventerreinen. Er zijn 4 nieuwe trajecten gestart voor het verhogen van de organisatiegraad in brede zin en 2 nieuwe pilots gestart voor verkenning van mogelijkheden voor een collectieve energie-oplossing. Volgend op de 6 pilotprojecten in 2024, wordt op 8 bedrijventerreinen gewerkt aan realisatie van de energiehub.De doelstelling van het versnellen van Zon op Dak-projecten wordt in 2026 opgepakt. Via Zonnedakje verkrijgen we inzicht in de potentie in de regio om Zon op Dak gericht te stimuleren op bedrijventerreinen. Alle doelstellingen worden versterkt door inzet op coördinatie, communicatie en kennisdeling. De verschillende doelstellingen kunnen niet los van elkaar gezien worden. Juist de combinatie van individuele achter de meter verbeteringen én waar relevant de toepassing van collectieve aanpassingen is nodig om de energietransitie te versnellen. Zinvol is ook dat dit jaar de PPS middels een samenwerkingsovereenkomst door de Energieraad is vastgesteld.
     
  • Energiegemeenschappen
    In het voorjaar van 2025 heeft een stakeholderbijeenkomst plaatsgevonden waarin de toekomst van energiegemeenschappen in Regio Foodvalley is verkend. Doel was een gezamenlijk beeld te krijgen van de rol en functie van energiegemeenschappen in het energiesysteem van Regio Foodvalley in de toekomst en welke stappen de komende periode gezet moeten worden. Er is een Werkgroep Energiegemeenschappen gestart. De werkgroep is actiegericht met als doel de oprichting, facilitering en opschaling van verschillende energiegemeenschappen te realiseren of ondersteunen.
     
  • Netcongestie
    Het elektriciteitsnet in Gelderland en Utrecht kampt met overbelasting door de snel groeiende vraag naar stroom, vooral tussen 16.00 en 21.00 uur. Er moet te veel elektriciteit door de elektriciteitsstations en stroomkabels moet en dat past niet. Dit leidt tot netcongestie, file op het net, waardoor projecten voor duurzame energie, woningbouw en verduurzaming vertragen. De regio werkt samen met gemeenten, de provincie, netbeheerders en bedrijven om het netwerk te versterken en optimaal te benutten, onder andere door het realiseren van netbewuste nieuwbouw. 

Algemeen:

In september 2024 heeft de Energieraad ingestemd met het opstarten van de processen voor het herijken/ doorontwikkelen van de RES 1.0 en het ontwikkelen van een energieperspectief voor Regio Foodvalley.

Ad 2 en 3: Grootschalige Duurzame Opwek en Energieclusters:
Door de netcongestie, de ontwikkelingen rondom de Wespendief en de zonneladder (wat de mogelijkheid van zon op land beperkt) is het duidelijk geworden dat met de huidige strategie het doelbereik van 0,75 TWh per 2030 niet behaald gaat worden. Daarom is besloten tot herijking van de strategie waarin o.a. het verlengen van de termijn (bv tot 2032) en het verbreden van de energiemix onderzocht wordt.  

Scroll de tabel horizontaal om meer te zien
Project Fase Realisatie Voortgang Budget
Energietransitie Academie In uitvoering 100%
Onderzoek HR-ondersteuning MKB In uitvoering 100%
Gelrepact projecten In uitvoering 100%
The Boardroom 2025 Afgerond 100%
Digital Days 2025 Afgerond 100%
Onderzoek monitoring en evaluatie HCA Afgerond 100%
Communicatieplan HCA Afgerond 100%
  • Energietransitie Academie
    Een van de pijlers binnen de Human Capital Agenda (HCA) is de aanpak van de tekorten op de arbeidsmarkt rondom de energietransitie. In 2022 is begonnen met het idee van een Energietransitie Academie, waar onderwijsmodules worden ontwikkeld. In 2023 is dit uitgewerkt als Platform E, minder gericht op het aanbieden van onderwijs, maar als netwerk van onderwijspartijen en bedrijven met als doel een betere aansluiting in opleidingsvraag en -aanbod binnen de energietransitie te verkrijgen Dit Platform E heeft onder andere in kaart gebracht wat er aan opleidingen (voltijds, modulair etc) aanwezig is, welke vaardigheden voor de toekomst van belang zijn en heeftaansluiting bij de ontwikkeling van een biobased bouwketen in Regio Foodvalley. Hiervoor is o.a. een excursie met bouwbedrijven naar de Achterhoek uitgevoerd en ook zijn docenten van verschillende MBO’s op Technova bij elkaar gekomen om kennis te delen. Platform E heeft met cofinanciering vanuit de Human Capital Agenda een mooie multiplier gekregen met financiering vanuit o.a. Revabo, WijTechniek, BouwendNederland, COG en de provincie Gelderland. In 2025 is Platform E voortgezet en is samen met relavante partijen een  een TechniekCoalitie ontwikkeld om zorg te dragen voor een breed gedragen en structureel netwerk. Deze TechniekCoalitie schijft in 2026 een TechniekAgenda waar onderwijs en bedrijfsleven de handen ineenslaan om kwantitatief en kwalitatief hjet tekort aan technische vakmensen wordt aangepakt. We sluiten daarbij aan bij de landelijke ontwikkeling zoals Hybride Techniek Centra.
  • Onderzoek HR-ondersteuning MKB
    Vanuit de CHE is onderzoek gedaan naar goed werkgeverschap, waarbij kleine bedrijven zonder HR-capaciteit (typisch tot 25 FTE aan werknemers) worden bevraagd op hun behoeften en praktijk. Dit leidt tot een regiogerichte aanpak om MKB met een kleine HR-capaciteit te ondersteunen. In 2025 zijn innovatiewerkplaatsen door de CHE gefaciliteerd waar kennisdeling en samenwerking tussen bedrijven centraal staat. Bij dit onderwerp nemen we ook sociale innovatie mee, d.w.z. veranderingen van werkzaamheden binnen bedrijven als belangrijk thema. En we hebben een campagne ontwikkeld in de vorm van een bureaukalender en online campagne die begin 2026 van start gaat.
  • Gelrepact projecten
    Eind 2024 zijn alle projecten die vanuit het Gelrepact gefinancierd werden afgerond en is de eindverantwording ingediend bij de provincie Gelderland. Een van deze projecten was de Oriëntatiecarrousel Energietransitie. Hierbij konden geïnteresseerden fysiek kennis maken met de verschillende disciplines binnen de energietransitie en zich laten informeren over de opleidingsmogelijkheden. Hier zijn verschillende matches uit voortgekomen. 
    Andere Gelrepact projecten binnen Regio Foodvalley waren: Leven Lang Ontwikkelen met de FAN, Wervingscampagne in de Bouw Scholingsvouchers voor Werkenden en de KiesJeKansdag .
    Begin oktober 2024 is een nieuwe Gelrepactperiode ingegaan, waarvoor met 4 Arbeidsmarktregio’s in Gelderland een project rondom Inclusieve Technologie is ingediend. Dit is in 2025 in Regio Foodvalley voortvarend opgestart met een projectgroep met o.a. Werkkracht, UWV, gemeenten en sociale werkbedrijven. Focus hier is de inzet van hulpmiddelen om mensen aan het werk te krijgen en de houden, de inzetbaarheid te vergroten en werkgevers te ondersteunen bij inclusiviteit. We delen kennis, lichten voor, inspireren en testen verschillende technologieën uit. Bovenregionaal wordt er kennis en ervaring uitgewisseld en gekeken naar een opschaling en bestendiging van activiteiten zoals proeverijen en wordt een toolkit voor accounthouders ontwikkeld.  
  • The Boardroom
    The Boardroom maakt het mogelijk voor jongeren (leeftijd voortgezet onderwijs en MBO) om laagdrempelig en in korte tijd een deep dive in ondernemerschap te maken. Zo krijgen ze een nieuw perspectief op de kansen en mogelijkheden die de regio biedt op het gebied van ondernemerschap, loopbaanontwikkeling en persoonlijke groei. Begin 2025 is een succesvolle editie uitgevoerd, met 13 deelnemers uit heel Regio Foodvalley waarbij veel verschillende ondernemersplannen zijn gepresenteerd. De jongeren geven veel positieve feedback over het traject.
  • Digital Days 
    Digital Days is een evenement dat jongeren bekendmaakt met banen en ontwikkelingskansen in de regio in de ICT-sector. Wij zijn als Human Capital Agenda een van de sponsoren en laten onze regio positief voor het voetlicht komen.
  • Onderzoek monitoring en evaluatie HCA
    Om de kwaliteit van het programma en de onderliggende projecten te borgen is er een raamwerk ontwikkeld voor monitoring en evaluatie.
  • Communicatieplan HCA
    Om de HCA en bijbehorende activiteiten beter zichtbaar en toegankelijk te maken is er een communicatieplan opgesteld met daarin onder andere richtlijnen voor communicatie door projectpartners. Doel is om kruisbestuiving tussen de verschillende HC-projecten bevorderen en een betere verbinding met de doelgroepen creëren. We voeren dit communicatieplan uit waarbij we o.a. regelmatig een nieuwsbrief uitbrengen, de website up to date houden en presentaties geven (o.a. voor de regiocommissie). Eind 2024 zijn we begonnen met een serie artikelen over de projecten en thema’s gericht op ondernemers. Deze worden in Vallei Business Magazine gepubliceerd. 

Scroll de tabel horizontaal om meer te zien
Project Status Realisatie Budget Voortgang
Living Lab Regio Foodvalley Circulair In uitvoering 75%
Community of Practice Bouw In uitvoering 100%
Community of Practice Industrie In uitvoering 100%
Community of Practice Circulaire voedselketens In uitvoering 100%
Community of Practice Waterstof In uitvoering 100%
Innovatieprijs In uitvoering 100%
Innovatiemonitor In uitvoering 100%
  • Living Lab Regio Foodvalley Circulair
    Het Living Lab is in 2019 gestart en bezig met een programma voor de periode 2023-2026. De thema’s Bouw, Industrie en Circulaire Voedselsystemen worden via een community of Practice benadering uitgewerkt. Daarnaast zijn er ook thema’s die ad hoc in bijeenkomsten ed. worden behandeld zoals bedrijventerreinen en CSDR. Er zijn ruim 50 partners uit bedrijfsleven, onderwijs en overheid aangesloten.  Het Living Lab Circulair organiseert matching tussen onderwijs en bedrijfsleven, netwerkmogelijkheden en communicatie. We ondersteunen MKB-bedrijven bij hun innovaties en zorgen voor inspiratie en kennisdeling. In 2024 en 2025 is er veel inzet geweest om een aantal kansrijke ketens op te bouwen waaronder Circulair Beton en Biobased Bouwmaterialen (van land tot pand). In september 2024 is de jaarlijkse Living Lab Day gehouden met meer dan 70 deelnemers. Ook is er 3x een circulair café georganiseerd voor informeel contact en een kijkje bij een van onze partners. In de landelijke week van de Circulaire Economie (in maart) hebben we verschillende bijeenkomsten voor studenten en bedrijven georganiseerd en zijn er in verschillende gemeentehuizen RepairCafés georganiseerd met veel aandacht voor het thema repareren.
  • Community of Practice Bouw
    De Community of Practice wordt uitgevoerd i.s.m. Cirkelstad. Er worden concrete business kansen rondom projecten opgepakt, maar ook met gemeenten gesproken over o.a. aanbestedingen. De focus ligt op Het Nieuwe Normaal waar evaluaties gedaan worden bij 10-15 gebouwen die door bouwbedrijven, woningbouwcorporaties en gemeenten zijn opgeleverd. Dit levert landelijk een goede benchmark op en een gezamenlijke taal voor circulariteit. Het samen leren staat centraal. In de lijn rondom Biobased bouwen wordt nauw samengewerkt met Building Balance. We creëren samenwerking en business kansen voor zowel boeren (vezelgewassen), materiaalproducenten (bv isolatie met stro, hennepvezelplaten) als bouwers en woningbouwcorporaties. Inmiddels zijn een aantal toezeggingen gedaan voor renovatie van woningen, wordt door een consortium gewerkt aan een modulaire woning die toegepast kan worden in verschillende projecten en wordt een onderzoek uitgevoerd naar de voordelen van biobased bouwen rondom de stikstofproblematiek en netcongestie.
  • Community of Practice Industrie
    In de Communicy of onderzoeken we behoeften van (MKB) bedrijven naar o.a. studentenprojecten en gezamenlijke projecten . We leggen bedrijfsbezoeken af bij de maakindustrie in Regio Foodvalley om te kijken naar rode draden van vragen, zoals bijvoorbeeld machinebouw of digitalisering en daarvoor worden specifieke bijeenkomsten georganiseerd. Voor de regiodeal is een project ingediend ‘Circulaire Fabrieken’ waar met vouchers bedrijven concrete adviezen en cofinanciering kunnen ontvangen.
  • Community of Practice Voedselketens 
    De werkplaats Circulaire Voedselketens is nauw verbonden met het programma Voeding voor een Gezond Leven voor de thema's korte ketens en voedselverspilling. Er zijn jaarlijks verschillende bijeenkomsten met focus op thema's als korte ketens, voedselverspilling en projecten. Sinds eind 2023 wordt het  slimme meetsysteem van Orbisk ingezet, waarmee gemeten worden hoeveel voedsel in professionele ketens (restaurants ed.) verspild wordt en hoe dat gericht is terug te dringen. Ook wordt er gewerkt aan kansrijke ketens rondom brood, groenten en agrarische reststromen. Er is jaarlijks veel aandacht voor de Verspillingsvrije week en projecten met leerlingen van het Voortgezet- en Beroepsonderwijs.
  • Community of Practice Waterstof
    De werkplaats Waterstof heeft  focus ligt op (zwaar) transport. Begin 2025 is een intentieverklaring getekend door een consortium dat een SWIM aanvraag wil indienen  bij de rijksoverheid voor een vulpunt en vrachtwagens op waterstof.  Daarna is dit thema  overgedragen aan het programma Energie waar de CoP voortgezet zal worden.
  • Innovatieprijs
    De Innovatieprijs Regio Foodvalley geeft een podium aan de mooiste innovaties én de ondernemers die ze ontwikkelden. Op 29 oktober hebben we, succesvol, de lustrum editie van de uitreiking innovatieprijs georganiseerd in Nijkerk. De innovatieprijs organiseerden we samen met het bedrijfsleven, naast in kind bijdragen ontvingen we ook een bijdrage van € 21.200 van onze partners.
  • Innovatiemonitor
    We hebben dit jaar voor het eerste in thema editie van de kwalitatieve innovatiemonitor uitgebracht (maakindustrie): Deze editie is ook in gerukte versie gelanceerd en uitgedeeld tijdens de uitreiking innovatieprijs op 29 oktober. Naast de interviews hebben we een meet-up georganiseerd voor ondernemers over digitalisering in de maakindustrie in samenwerking met OostNL en RCT Gelderland.

Scroll de tabel horizontaal om meer te zien
Project Status Realisatie Budget Voortgang
Kantorenvisie en Afsprakenkader kantoren In uitvoering 100%
Monitor bedrijventerreinen 2023 In uitvoering 100%
Perifere Detailhandels Vestigingen Beleid (PDV) In uitvoering 100%
Regionaal Programma Werklocatie (RWP) In uitvoering 100%
Netwerkanalyse 2030-2040 NOVEX ANF In uitvoering 75%
Regionaal hoofdfietsnetwerk In uitvoering 75%
Regionaal Verkeersmodel In uitvoering 100%
Werkgeversaanpak Regio Foodvalley In uitvoering 75%
Inventarisatie Fietsstimulering In uitvoering 75%
  • Kantoren
    Het doel de kantorenstrategie is tot een gedifferentieerd aanbod aan kantoren en kantoorlocaties komen, dat aansluit op de toekomstige vraag naar kantoren en bijdraagt aan het realiseren van de ambities van Regio Foodvalley. Dat is belangrijk voor een goed vestigingsklimaat. Het beleid geeft antwoord op de vraag: Welke kantoorlocaties zijn nodig om de ambities van Regio Foodvalley maximaal te realiseren en tegelijkertijd het lokale en regionale bedrijfsleven optimaal te blijven accommoderen? In 2025 is de kantorenstrategie via een wensen- en bedenkingenprocedures vastgesteld in de raden van de Regio Foodvalley gemeenten. In 2026 wordt de strategie uitgewerkt in afspraken in het Regionaal Programma Werklocaties.
  • Monitor bedrijventerreinen
    Het doel van de monitor bedrijventerreinen is om de regiopartners inzicht te geven in de recente uitgifte van kavels op bedrijventerreinen. We gaan zorgvuldig om met de schaarse ruimte en monitoren daarom jaarlijks de ontwikkeling van de werklocaties/bedrijventerreinen. Zo maken we de uitwerking van onze ambities inzichtelijk en kunnen tijdig interventies doen op beleid naar toekomstbestendige werklocaties. De monitor bevat o.a. informatie over de uitgifte per bedrijventerrein in het voorgaande jaar, over de herkomst van de betreffende bedrijven, over de economische sectoren waarin ze actief zijn en over de gemiddelde kavelomvang. Zo geeft de monitor een onderbouwd kwantitatief inzicht in de recente uitgifte. In het kader van duurzame verstedelijking en toekomstbestendige bedrijventerreinen geeft de monitor ook inzicht in de status van de locaties die bedrijven achterlaten en de plannen die er zijn om daarnaartoe te werken (door o.a. revitalisering en herstructurering). Op dit moment inventariseren we de data over 2024. De monitor bedrijventerreinen 2024 is afgerond en gepresenteerd aan het regiobestuur.
  • Perifere detailhandelbeleid (PDV)
    Actueel PDV beleid draagt bij de leefbaarheid door leegstand in de binnenstedelijke winkelgebieden te voorkomen. De acht gemeenten voeren hetzelfde beleid uit en maken hierover regionale afspraken. Als gemeenten hier verschillend mee om zouden gaan dan is er kans dat een beleidskeuze in één van de gemeenten negatieve invloed heeft op de winkelgebieden in andere gemeenten in de regio.
  • Regionaal programma werklocaties (RPW)
    Het doel van het RPW is voldoende toekomstbestendig aanbod van bedrijventerreinen van de juiste kwaliteit, waarbij de toekomstige marktbehoefte (volgens de prognoses) het uitgangspunt is. We beschikken over een actueel RPW. Het goed begrijpen en kunnen vertalen van de impact van trends zoals circulaire economie, energietransitie, robotisering en digitalisering op de ruimtevraag van bedrijven is cruciaal voor een toekomstbestendige voorraad werklocaties. Na vaststelling door de gemeenteraden (najaar 2022) zijn we aan de slag gegaan met de acties uit het regionaal programma werklocaties. In 2026 actualiseren we het RPW.
  • Netwerkanalyse 2030-2040 NOVEX ANF
    In onderlinge samenwerking tussen Regio Foodvalley, de Groene Metropoolregio, Provincie Gelderland en het Rijk is de netwerkanalyse 2030-2040 NOVEX, gebied Arnhem-Nijmegen-Foodvalley opgestart. De aanleiding is de verwachte groei van de bevolking, de economie en de woningbouw in het NOVEX gebied Arnhem-Nijmegen- Foodvalley en in naburige regio’s, die leidt tot een toenemende vraag naar mobiliteit en een grotere druk op het bestaande mobiliteitsnetwerk. Om deze opgaven te definiëren en gezamenlijk aan te pakken, is een integrale en multimodale benadering nodig, die rekening houdt met alle vormen van vervoer en met andere mobiliteitsontwikkelingen zoals hubs, slimme mobiliteit en gedragsverandering. Het is van belang ook de effecten van nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen met grote mobiliteitsgevolgen in beeld te brengen op de verschillende schaalniveaus. Doel is ook om op basis van strategieën/ scenario’s mogelijke maatregelen in beeld te brengen en te agenderen om de bereikbaarheid te verbeteren, te verduurzamen en te innoveren. Dit gaat ons helpen bij onze verdere prioritering van kansrijke mobiliteitsmaatregelen en het realiseren van de verstedelijkingsopgave 2040. In de eerste periode van 2025 is het aanbestedingsproces doorlopen en zijn aanpak en procesafspraken gemaakt. In mei is de inhoudelijke uitwerking gestart die naar verwachting doorloopt tot eind januari/ begin februari 2026.
  • Regionaal hoofdfietsnetwerk
    Met de woningbouwopgave is er een grote uitdaging om de regio bereikbaar te houden. Daarnaast zullen we met zijn allen schoner moeten gaan reizen om de uitstoot van schadelijke broeikasgassen te verminderen. De regio zet daarom in op de fiets als hét vervoermiddel voor korte ritten (0-10km). Om dat te ondersteunen is het van belang om een kwalitatief goed en veilig fietsnetwerk te hebben door de hele regio. In 2024-2025 hebben de acht gemeenten, de regio en beide provincies samen bepaald wat het regionaal hoofdfietsnetwerk moet worden/zijn. Begin 2026 wordt een definitieve uitvoeringsagenda voor korte (2025-2027) en langere termijn (2028+) verwacht. Hierin wordt vastgelegd welke routes en knelpunten door welke gemeente worden aangepakt/verbeterd.
    Ondertussen is er in 2025 regionaal en in samenwerking met provincie Gelderland gewerkt aan een onderbouwde subsidieaanvraag bij het Rijk voor de Doorfietsroutes Foodvalley. Eind 2025 is deze subsidieaanvraag goedgekeurd waarmee € 43,2 mln. rijksmiddelen en € 8,1 mln. subsidie van de provincie Gelderland is toegekend. Deze doorfietsroute vormt onderdeel van genoemde uitvoeringsagenda.
  • Regionaal Verkeersmodel
    In het programma Mobiliteit Regio Foodvalley (2023-2026) maken we een forse stap in het realiseren van de bereikbaarheidsambities van de regio voor 2030. Onder een duidelijke regio-aanpak, ‘Slimmer, duurzamer en gezonder’ werken we aan het verbeteren van de bereikbaarheid van Foodvalley, nu en in de toekomst. Geplande gebiedsontwikkelingen (woningbouwopgave, bedrijvigheid) zullen een groot effect hebben op het bestaande wegennet en de bereikbaarheid. Daarvoor is het van belang om een betrouwbaar en toekomstbestendig multimodaal verkeersmodel voor de regio te hebben, waarin de bereikbaarheids-, en milieuopgaven van de regio daadwerkelijk op regionaal niveau getoetst kunnen worden. In 2023 is begonnen met de ontwikkeling van het model; in mei 2025 was het gereed voor gebruik door regio (o.a. ten behoeve van de netwerkanalyse NOVEX ANF en aanpak station Veenendaal-De Klomp) en gemeenten. Dit project is gefinancierd vanuit o.a. een subsidie van provincie Gelderland.
  • Werkgeversaanpak Regio Foodvalley
    In 2025 is de in 2019 gestarte werkgeversaanpak gecontinueerd. Het in 2024 ingegane besluit CO2-reductie werkgebonden personenmobiliteit voor 100+ werkgevers is daarbij een belangrijk hulpmiddel gebleken om deze aanpak verder uit te breiden. 
    De mobiliteitsmakelaar / adviseur adviseert bedrijven, overheids- en onderwijsinstellingen in de regio over het verduurzamen van hun medewerkersmobiliteit. Aan de hand van een mobiliteitsscan krijgen werkgevers inzicht in het reisgedrag van hun medewerkers, waarna concrete vervolgstappen kunnen worden gezet. 
    Naast advies zijn ook in de eerste helft van 2025 diverse maatregelen en acties uitgevoerd, met als doel werkgevers te inspireren en informeren, zoals de fietsstimuleringscampagne ‘Fiets naar je werk-week’, en diverse webinars en evenementen. In november 2025 is een vervolgtraject van de werkgeversbenadering van start gegaan, met nieuwe mobiliteitsadviseurs. Zij zijn vliegend van start gegaan en hebben al met verschillende werkgevers en andere belanghebbenden rondom tafel gezeten. Dit vervolgtraject heeft als doel om nog meer werkgevers te bereiken en te bedienen met gericht advies en effectieve maatregelen. Ook worden diverse aankomende grote wegwerkzaamheden in de regio als haakje gebruikt om werkgevers te stimuleren om anders naar vervoer te gaan kijken. Dit project is dankzij mede subsidies van het Rijk en Provincie Gelderland tot stand gekomen.   
  • Inventarisatie Fietsstimulering
    In het voorjaar van 2025 is de Inventarisatie Fietsstimulering afgerond. In dit onderzoekstraject zijn de kansen voor concrete gedragsinterventies/ fietscampagnes voor verschillende doelgroepen binnen de regio verkend. Het uiteindelijke doel van de Regio is dat reizigers in de regio zich meer op de fiets verplaatsen. Het eindproduct van deze verkenning is een toolbox van (laagdrempelige) maatregelen die de Regio en haar gemeenten in de komende jaren concreet kunnen gaan inzetten. In de tweede helft van 2025 zijn we bezig geweest met het voorbereiden van een uitvraag aan een bureau voor een vervolgaanpak per doelgroep, in de vorm van zowel een overkoepelende regionale campagne, als campagnes voor individuele gemeenten. Hierin werken we nauw samen met Regio Stedendriehoek, die inmiddels al ervaring in dit traject heeft opgedaan. Doel hiervan is om van elkaar te leren en te inspireren. 
    Dit project is dankzij subsidies van het Rijk en Provincie Gelderland tot stand gekomen.   

Een greep uit de bereikte resultaten binnen mobiliteit onder de Strategische agenda (2020 - 2025)

  • Fietsen in het Binnenveld, met korte, middellange en lange termijn maatregelen, waaronder wegbewijzering door het Binnenveld.
  • Integraal handelingsperspectief voor station Veenendaal - De Klomp voor de aanpak van het betreffende stationsgebied
  • Opstellen van de nieuwe Bereikbaarheidsagenda Regio Foodvalley 2023-2026
  • Werkgeversbenadering Regio Foodvalley waarbij de mobiliteitsmakelaar bedrijven en instellingen in de regio adviseert over het verduurzamen van hun medewerkersmobiliteit. Ook diverse maatregelen en acties uitgevoerd, zoals de fietsstimuleringscampagne ‘Fiets naar je werk-week’, en diverse webinars en evenementen;
  • Regionaal Verkeersmodel dat in mei 2025 opgeleverd voor gebruik door regio (o.a. ten behoeve van de netwerkanalyse NOVEX ANF en aanpak station Veenendaal-De Klomp) en gemeenten.
  • Netwerkanalyse 2030-2040 NOVEX ANF werd in 2024 opgestart, met als doel om op basis van strategieën/ scenario’s mogelijke maatregelen in beeld te brengen en te agenderen om de bereikbaarheid te verbeteren, te verduurzamen en te innoveren.
  • Regionaal hoofdfietsnetwerk, gezamenlijke vaststelling van het regionaal hoofdfietsnetwerk door de acht gemeenten, de regio en beide provincies, waarbij er een uitvoeringsagenda wordt ontwikkeld (begin 2026). Onderdeel hiervan is de Doorfietsroute Foodvalley, waarvoor in 2025 € 43,2 mln. rijksmiddelen en € 8,1 mln. subsidie van de provincie Gelderland is toegekend.
  • Fietsstimulering met o.a. een inventarisatie van de kansen voor concrete gedragsinterventies/ fietscampagnes voor verschillende doelgroepen binnen de regio, met als eindproduct een toolbox van (laagdrempelige) maatregelen die de Regio en haar gemeenten in de komende jaren concreet kunnen gaan inzetten.
  • Diverse lobbyactiviteiten, waaronder:
    • i.s.m. andere partijen diverse acties gericht op de aanpakken voor de A1/A30 en Knooppunt Hoevelaken,
    • In aanloop naar de nieuwe concessie Arnhem Nijmegen Foodvalley (2026-2036) een “Position paper Regionaal Openbaar vervoer” en bijbehorende “Ambitienetwerk-kaart” ontwikkeld
    • Diverse werkbezoeken naar Den Haag of bij ons in de regio, waarvan meest recent het werkbezoek van ministerie IenW aan de regio in het kader van de Doorfietsroute Foodvalley.

Scroll de tabel horizontaal om meer te zien
Project Status Realisatie Budget Voortgang
Uitvoeringsagenda Woondeal Foodvalley 2024-2027 In uitvoering 50%
Versnelling (betaalbare) woningbouw In uitvoering 50%
Actualisatie Woondeal Besluitvorming Q2 2025 100%
Afsprakenkader overige aandachtsgroepen Besluitvorming Q1 26 80%
Samenwerking Stichting Vastgoedmonitor Doorlopend 75%
Regionale ruimtelijke verkenning In uitvoering 75% ⚠️
Verstedelijkingsstrategie Arnhem-Nijmegen-Foodvalley In uitvoering 50%
Grootschalige Woningbouw Gebied (GWG) / Nationale Omgevingsvisie Extra (NOVEX) In uitvoering 75% ⚠️
  • Uitvoeringsagenda Woondeal Foodvalley
    De Woondeal Foodvalley is in maart 2023 tussen rijk, provincies, regio en gemeenten gesloten. Jaarlijks wordt de uitvoeringsagenda vastgesteld met bijbehorende middelen (voor groot deel subsidies vanuit provincie Gelderland, Utrecht, VRO), deze middelen zijn tot en met 2027 aan de uitvoering van de Woondeal gelabeld. Aan de projecten in de uitvoeringsagenda wordt doorlopend gewerkt. En via de uitvoeringsagenda Woondeal verantwoording afgelegd. Enkele grotere trajecten zijn hieronder uitgelicht.
  • Versnelling (betaalbare) woningbouw
    Via de Versnellingstafel Woningbouw en de Bouwberaden wordt gekeken hoe er versnelling kan plaatsvinden op de (betaalbare) woningbouw. Dit gebeurt met name door het plegen van interventies op specifieke problemen op projecten zodat deze weer verder kunnen. Op deze wijze zijn al enkele grote projecten in de regio vlot getrokken. Vanaf juni 2025 werken we daarnaast met Bouwberaden waarin meer op projectniveau wordt gekeken hoe knelpunten kunnen worden aangepakt. Voor het gesprek voor de verplichte Publiek-private monitor een belangrijke basis. Daarnaast is in 2025 een begin gemaakt voor een aanpak voor het versnellen van betaalbare woningbouw door middel van standaardisatie en conceptueel bouwen. Dit zal in 2026 worden gecontinueerd.  
  • Actualisatie Woondeal
    In 2024 is de Woondeal geactualiseerd, deze is in Q1 2025 vastgesteld en is in Q2 van 2025 geaccordeerd in het BO wonen met de minister. Dit betreft afspraken tussen VRO, provincies, regio en gemeenten over woningbouwaantallen en de randvoorwaarden die daarvoor nodig zijn. Het afsprakenkader ouderenhuisvesting maakt een onderdeel uit van deze actualisatieronde.
  • Afsprakenkader overige aandachtsgroepen
    In 2025 is gestart aan het Regionale Afsprakenkader Aandachtsgroepen. De afstemming op regionaal niveau is een wettelijke vereiste.  De gemeenteraden (ook tijdens regionale bijeenkomsten) zijn hierover geïnformeerd en stakeholders zijn vroegtijdig betrokken met de op het oog te maken afspraken rondom een evenwichtige verdeling. Het streven is om het afsprakenkader in Q1 2026 vast te stellen, dit is een ambitieuze planning.
  • Samenwerking Stichting Vastgoedmonitor
    De Stichting Vastgoedmonitor organiseert jaarlijks een groot symposium met een analyse en trends van onze regionale woningbouwcijfers. Daarnaast organiseert zij twee themasymposia in voor- en najaar. De Stichting Vastgoedmonitor is een publiek-private samenwerking en fungeert als belangrijke netwerkorganisatie in Regio Foodvalley, waarbij partijen tevens veel kennis en informatie uitwisselen. Inmiddels werken wij ook intensief samen via de Versnellingstafel en zijn we gezamenlijk opdrachtgever voor de Publiek-private monitor Domiportal die de basis vormt voor de gesprekken in de Bouwberaden en Versnellingstafel.
  • Regionale ruimtelijke verkenning
    Met regionaal ruimtelijk programmeren wordt in negen specifieke gebieden uitvoering gegeven aan integrale ruimtelijke opgaven. De afgelopen periode zijn per deelgebied op ambtelijk niveau opgaven en mogelijkheden in beeld gebracht. We constateren dat de voortgang in verschillende gebieden nog achterblijft. Hiervoor zijn onder meer inhoudelijke belemmeringen geconstateerd, maar ook beperkingen in ambtelijke capaciteit. Via de bestuurlijke cockpit zijn gemeenten, regio, provincies en waterschap hierover in gesprek met elkaar.
  • Verstedelijkingsstrategie Arnhem Nijmegen Foodvalley / NOVEX-gebied Arnhem Nijmegen Foodvalley
    In 2025 is gewerkt aan de acties die in de uitvoeringsagenda zijn opgenomen. Dit heeft tot goede voortgang geleid. Er is onder meer gewerkt aan een gezamenlijk beeld van de onrendabele toppen voor woningbouw. Ook hebben we verkend wat we precies onder uitloopgebieden verstaan en hoe we realisatie hiervan verder kunnen vormgeven. Met name voor de uitloopgebieden, die we “groene scheggen” noemen is een interessant concept ontwikkeld, waarin deze scheggen de verbinding leggen tussen de bestaande steden en dorpen met hun nieuwe woningbouwlocaties en de omringende landschappen. Daarnaast zijn we begonnen met een (infrastructurele) netwerkanalyse, die in beeld brengt welke mobiliteitsmaatregelen randvoorwaardelijk zijn voor de schaalsprong in verstedelijking. En we hebben verkend hoe de beschikbare rijksmiddelen voor woningbouw en mobiliteit (WoMo) hieraan kunnen bijdragen. Voor belangrijke doorfietspaden in het gebied hebben we verkenningen uitgevoerd om kosten en baten hiervan goed in beeld te krijgen. Dit heeft geleid tot een onderbouwde subsidieaanvraag bij het Rijk voor de Doorfietsroutes Foodvalley. Eind 2025 is deze subsidieaanvraag goedgekeurd waarmee € 43,2 mln. rijksmiddelen en € 8,1 mln. subsidie van de provincie Gelderland is toegekend. Na de toekenning in 2022 van €40 mln. rijksbijdrage voor de verbreding van de Rijnbrug en status als GWG (zie hierna) is dit een volgend belangrijk succes van de samenwerking tussen regio’s, provincies, waterschappen en Rijk in het kader van NOVEX.
  • Grootschalige Woningbouw Gebied (GWG) Foodvalley
    Het Grootschalig Woningbouw Gebied Foodvalley heeft vier verschillende deellocaties in drie gemeenten. Binnen deze gebieden wordt voortgang geboekt met het realiseren van woningen, ondanks grote uitdagingen. Wel lopen we er in toenemende mate tegenaan dat randvoorwaarden niet of niet snel genoeg ingevuld worden om woningbouw mogelijk te maken: denk aan stikstof, natuurcompensatie en -herstel en mobiliteit. We zijn hierover in gesprek met het Ministerie en waar mogelijk wordt ondersteuning in de vorm van externe expertise uitgebreid.
    Na toekenning in 2022 van mobiliteitsmiddelen voor de deelgebieden van GWG Foodvalley (€ 67 mln.) en toekenning van gebiedsgelden (€21 mln.) in 2023, zijn eind 2025 aanvullende gebiedsgelden (€15 mln.) beschikbaar gekomen.

Overige voortgang

  • Grüne Woche en presentatie aan staatssecretaris Jean Rummenie (LVVN)
    FoodNL werkt samen aan eiwittransitie en voedsel & gezondheid en zoekt samenwerking in Europa. Het bezoek aan de Grüne Woche diende om contacten te leggen met Europese regio’s en projecten gezamenlijk te ontwikkelen.

    In januari 2025 presenteerde FoodNL een gezamenlijke propositie aan staatssecretaris Jean Rummenie, waarin de bijdrage van de regio’s aan een duurzamer voedselsysteem werd toegelicht. Een geplande ontmoeting met EU-commissaris Christophe Hansen kon niet doorgaan, maar de propositie werd later in mei overhandigd aan zijn kabinetchef.

    In januari 2026 nemen we met een bestuurlijke delegatie wederom deel aan de Grüne Woche met o.a. een ontmoeting met de nieuwe Kamercommissie LVVN.

  • Deelname aan de Europese Week van regio’s en steden (EWRC)
    Regio Foodvalley nam afgelopen oktober onder de vlag van FoodNL deel aan het jaarlijkse evenement in Brussel, waar regio’s en steden laten zien hoe zij EU-beleid in de praktijk brengen: de European Week of Regions and Cities (EWRC). Het thema van dit jaar was ‘Samen geven we de toekomst vorm’. In drie dagen is gewerkt aan het versterken van onze gezamenlijke Europese samenwerking en sprak de delegatie met Europarlementariërs, vertegenwoordigers van Europese instituten en de Europese Commissie en met buurregio’s om samen te werken aan de transitie naar een gezond, duurzaam en betaalbaar voedselsysteem.

    Er is o.a. gesproken met Carla Boonstra (Landbouwraad bij de Permanente Vertegenwoordiging van Nederland bij de EU) en Europarlementariërs Bert-Jan Ruissen (SGP), Jeannette Baljeu (VVD) en Ingeborg ter Laak (CDA). FoodNL is een samenwerking tussen en Regio Foodvalley, AgrifoodCapital, Greenport Venlo en Rivierenland/Fruitdelta.

    Voor het verder versterken van ons netwerk met de EU is in november jl. ook deelgenomen aan de jaarlijkse Mansholtlezing van de WUR in Brussel, en aansluitend de netwerkborrel in het Holland House.
     
  • Nieuwe samenwerkingen en inzichten
    Tijdens de EWRC kondigde FoodNL drie nieuwe samenwerkingen aan. Er vonden gesprekken plaats met Nederlandse instituten in Brussel en politieke vertegenwoordigers. 

    Zo gaf Koen Dillen (DG AGRI) een update over de voortgang van het Europese Eiwitplan, een thema waar FoodNL actief op inzet. Hij bevestigde dat de Nederlandse inbreng in het EU Proteïn Plan 2026 waardevol en welkom is. 

    En Maarten Jilisen en Rob Verpoort presenteerden de voortgang van de Taskforce Voeding & Gezondheid. Zij lieten zien hoe in de regio’s projecten worden verbonden die bijdragen aan gezonde voedselomgevingen en minder voedselverspilling.

    Ook gingen Gerda Verburg en Toine Timmermans (Stichting Samen Tegen Voedselverspilling) dieper in op de nationale en Europese inzet rond voedselverspilling. Gerda schetste onder andere hoe het ‘Voedselakkoord 2025’ (dat momenteel wordt voorbereid) partijen samenbrengt richting de kabinetsformatie na de verkiezingen.

    FoodNL kijkt terug op een vruchtbaar bezoek aan de European Week of Regions and Cities waarin de banden met ‘Brussel’ en andere regio’s verder zijn versterkt.
     
  • Overhandiging FoodNL-brief aan minister Wiersma 
    De EU legt voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid (GLB) de verantwoordelijkheid en benodigde middelen voor de uitvoering meer en meer bij de lidstaten. Dat betekent voor onze EU-lobby als FoodNL dat wij op het GLB meer te maken krijgen met het ministerie van LVVN. Dat is ook de reden dat FoodNL een lobbybrief in Den Haag heeft overhandigd aan minister Wiersma, in aanwezigheid ook van een DB-lid van RFV. Hiermee starten we als FoodNL een intensievere werkrelatie op het GLB met LVVN.
     
  • Gezamenlijk regiobezoek van GS Gelderland en Utrecht 
    Op 20 mei bezochten de Colleges van Gedeputeerde Staten van Gelderland en Utrecht Regio Foodvalley. Het bezoek richtte zich op verstedelijking en samenwerking over provinciegrenzen heen.
     
  • Bereikbaarheid en woningbouw
    Op 20 november 2024 nam Regio Foodvalley deel aan een Bereikbaarheidsontbijt met Tweede Kamerleden en topambtenaren van ministeries van I&W en VRO. Onder de vlag van provincie Gelderland werd gepleit voor investeringen in mobiliteit als voorwaarde voor woningbouw. Met het oog op de zgn. WoMo-gelden (Woningbouw en Mobiliteit) heeft Regio Foodvalley haar propositie gepresenteerd voor MIRT-projecten zoals A1-A30, knooppunt Hoevelaken en de Doorfietsroute Foodvalley.
     
  • Werkbezoek topambtenaren I&W ‘Doorfietsroute Foodvalley’
    Als onderdeel van de lobby-inspanningen voor de WoMo-gelden heeft Regio Foodvalley in goede samenwerking met provincie Gelderland en de gemeenten op 8 augustus een werkbezoek georganiseerd. Met verantwoordelijke I&W en VRO-ambtenaren is een deel van de Doorfietsroute Foodvalley afgefietst om beeld te krijgen ter plekke van de benodigde fietsinfrastructuur.

    Vervolgens heeft in voorjaar 2025 Regio Foodvalley i.s.m. de gemeenten en provincie Gelderland succesvol de subsidieaanvraag voor Womo-gelden ingediend. Het Rijk stelt € 43,2 miljoen beschikbaar voor de aanleg van regionale doorfietsroutes tussen Barneveld, Ede, Wageningen en Veenendaal. De toekenning is aldus het resultaat van regionale samenwerking: gemeenten, provincie en het Rijk werken samen aan een gezonde, bereikbare en toekomstbestendige regio.
     
  • Vooruitgang in infrastructuurprojecten
    In het BO MIRT is bestuurlijke vooruitgang geboekt voor de ‘botsbocht’ bij knooppunt A1/A30 en de snelwegaansluiting A30 bij Barneveld-Zuid. Het knooppunt Hoevelaken wacht nog op besluitvorming, maar een motie roept op tot prioritering van dit project. Daarnaast is €10 miljoen vrijgemaakt voor de spitstrein Harderwijk-Nijkerk.
     
  • ‘Schlemmer’ diner met topambtenaren ministeries
    Regio Foodvalley hield in december 2024 een diner in Den Haag met DG’s van ministeries, waarin de Strategische Agenda 2026-2030 en de Regiodeal werden besproken. Bij uitstek was het diner een gelegenheid om informeel met topambtenaren de belangrijkste regionale vraagstukken en benodigde Rijksinzet te bespreken. En te werken aan de onderlinge banden. Een komende editie van dit ‘Schlemmer-Diner’ is gepland voor begin maart 2026.
     
  • Deelname aan Prinsjesdagborrels
    Om de ambtelijke en politieke banden met politiek Den Haag verder te versterken hebben bestuurders en ambtenaren in september deelgenomen aan tal van Prinsjesdagborrels.
     
  • Werkgroep PA stelt Strategisch Public Affairsplan op 
    In samenwerking met de adviseurs Public Affairs (PA) van de gemeenten (werkgroep PA) is afgelopen jaar met succes gewerkt aan inhoudelijke focus en regionale draagvlak op de meest cruciale lobbydossiers. Het algemeen bestuur heeft medio november groen licht gegeven voor het RFV-strategisch Public Affairsplan.
     
  • Landbouw, voedsel en natuur Verkiezingsdebat 2025 
    Rond de Tweede Kamerverkiezingen van oktober jl. hebben we een aantal acties gehouden. Voor de zomer hebben we een lobbybrief aan de programcommissies van de belangrijkste politieke partijen gestuurd. Zo is Regio Foodvalley en het belang van de agrifoodsector in een aantal verkiezingsprogramma’s opgenomen.

    In oktober, voorafgaand aan de landelijke verkiezingen, hebben wij samen met Wageningen University & Research, Algemeen Dagblad en De Gelderlander een Verkiezingsdebat georganiseerd met een 6-tal (kandidaat) Kamerleden van de meest actieve partijen. O.a. over thema’s als de toekomst van onze landbouw, de balans tussen natuur en economie en de rol van innovatie in onze voedselvoorziening. Mede door samenwerking met deze media heeft het debat ons de nodige positieve publiciteit opgeleverd.
     
  • Petitie aangeboden voor stikstofbeleid aan vaste Kamercommissie LVVN 
    Op 1 april bood Regio Foodvalley een petitie aan de Tweede Kamer aan, waarin werd gevraagd om snelle en duidelijke besluiten over het stikstofbeleid. Dit was voorafgaand aan een Kamerdebat waarin de voorstellen positief werden ontvangen.
     
  • Lobby voor stikstofdossier
    Naast gesprekken met Tweede Kamerleden over stikstof werd ook de media ingezet, zoals een interview met Jan Pieter van de Schans in de Volkskrant op 11 mei jl. En verder zijn diverse Kamerleden hier in de regio op werkbezoek rond het stikstofdossier w.o. Pieter Grinwis (CU), Harm Holman (NSC) e.d.

    Ook heeft in december de nieuwe Secretaris-Generaal van het ministerie van LVVN met een werkbezoek bij een agrariër in de regio kennisgenomen van de stikstof issues hier en gesprekken over de toekomst van het landelijk gebied en perspectief voor de boeren.
     
  • Netcongestie: pleidooi voor behoud van RES-regio’s en zorg over ACM-prioriteringskader
    In maart stuurde Regio Foodvalley een brief aan minister Hermans om het belang van de Regionale Energie Strategieën (RES) te benadrukken. Een motie riep op tot opheffing van de RES-regio’s, terwijl hun rol cruciaal is voor de energietransitie.

    Eind november is een lobbybrief uitgestuurd aan de commissie Klimaat en Groene Groei (KGG) met de nodige zorgen rond het nieuwe ACM-prioriteringskader (ingang: 1 januari 2026). Want zowel de RES-regio’s als Netbeheer Nederland hebben grote zorgen over de impact en uitvoerbaarheid van dit kader. Na het commissiedebat is eind december hierover een aantal moties aangenomen in de Tweede Kamer.
     
  • Rapport Wennink onderstreept kracht en belang agrifood 
    Met de presentatie zijn rapport ziet Wennink (december) een belangrijke rol voor Wageningen University & Research en Regio Foodvalley in zijn gelijknamige rapport. De samenwerking tussen WUR, bedrijven en overheden heeft geleid tot een duidelijk verhaal; de Food2040-investeringsagenda is opgenomen in het rapport. Dat bevestigt het belang van agrofood als strategisch domein voor Nederland. Want onze regio leveren we een belangrijke bijdrage aan een gezond en duurzaam voedselsysteem én het versterken van een duurzaam toekomstbestendig verdienvermogen van Nederland. Waarvoor wél de benodigde randvoorwaarden nodig zijn. Zoals aandacht voor voldoende woningen, ruimte voor bedrijven, bereikbaarheid en voorzieningen. Met aandacht voor extra investeringen voor startups en scale-ups, inzet op voldoende labs en proeffaciliteiten, het breed versterken van talent en een eenduidig overheidsbeleid. Als regio dragen we graag bij!

Brede welvaart in Regio Foodvalley

Wij zetten ons in voor brede welvaart in de regio. Hieronder verstaan we alles wat bijdraagt aan de kwaliteit van leven. Dit gaat over meer dan alleen ons inkomen, economie of groei. Het gaat bijvoorbeeld ook over leefbaarheid en veiligheid, kwaliteit van de leefomgeving, sociale samenhang, voorzieningenniveau en de woningmarkt.

  • Programma's Strategische Agenda 2020-2025

    De ambities uit de Strategische Agenda zijn onderverdeeld in zeven thema’s. Dit zijn de thema's waar we samen het verschil op gaan maken.

  • Strategische Agenda 2020-2025

    Met de Strategische Agenda spreken we af wat we met elkaar willen bereiken in Regio Foodvalley en hoe we dat gaan doen.