Proefboring naar aardwarmte

Aan de Zuiderkade in Ede is eind februari een tijdelijke SCAN onderzoeksboring gestart naar aardwarmte door Energie Beheer Nederland (EBN). Het doel van de boring is informatie verzamelen over de samenstelling van de aardlagen en in welke mate die water kunnen doorlaten. Hiermee kan bepaald worden of de ondergrond geschikt is om in de toekomst aardwarmte te kunnen gebruiken als warmtebron in Regio Foodvalley. Het onderzoek vindt plaats met hulp van een 40 meter hoge boortoren die een boring tot maximaal 1.300 meter diepte uitvoert. 

Aardwarmte of geothermie is een duurzame warmte uit de ondergrond die kan worden ingezet voor het verwarmen van gebouwen. Geothermie kan een belangrijke alternatieve energiebron zijn. Zeker omdat het een langdurige, duurzame oplossing biedt. Één geothermieput kan genoeg warmte leveren voor zo'n 6.000 tot 10.000 woningen.

Er zijn in 2021 en 2022 in opdracht van de provincies Gelderland en Utrecht al twee verkennende onderzoeken naar de kansen van geothermie gedaan. De boring in Ede brengt de ondergrond in de provincies Gelderland en Utrecht en het zuidelijk deel van Noord-Holland in kaart. Deze boring maakt deel uit van een reeks van negen SCAN onderzoeksboringen. Eerder vond in het najaar van 2023 een boring plaats in Ouder-Amstel met daaropvolgend boringen in Heijningen, Heesch en De Bilt. 

De boring in Ede duurt ongeveer vier weken. Daarna wordt de toren afgebouwd en vindt aanvullend onderzoek plaats. In mei wordt het terrein teruggebracht naar de oorspronkelijke staat. Het zal ongeveer zes maanden duren voordat de onderzoeksresultaten van de proefboring in Ede worden gepubliceerd via nlog.nl. 

Bezoek aan de boring
Zaterdag 15 maart brachten een aantal wethouders uit de regio en onderzoekers van de WUR een bezoek aan de boring. Één van de deelnemers: “Het is indrukwekkend om te zien, er gaat echt een boor de grond in. Hier in Ede tot 1300 meter, want daar zitten de aardlagen die geschikt zijn voor geothermie."