Meetnetwerken Foodvalley – Fase II
Categorieën
Projectvoortgangsinformatie
Fase
In uitvoering
Gerealiseerd
Voortgang
- Naar verwachting
- Heeft aandacht nodig
- Er zijn problemen
Budget
- Naar verwachting
- Heeft aandacht nodig
- Er zijn problemen
In Regio Foodvalley meten we wat er gebeurt in de lucht, op boerderijen en in de natuur. Zo krijgen we beter zicht op ammoniak, fijnstof en stikstofdioxide, en op het effect daarvan op de leefomgeving en natuur. Zo ontstaat een compleet beeld: van de bron, via de omgeving, tot in de natuur.
Sinds de start in 2020 hebben we dankzij de Regio Deal Foodvalley I al veel bereikt. In 2025 liep dit traject af en is een doorstart gemaakt met Meetnetwerken Foodvalley Fase II. We zetten dit meetnetwerk voort en breiden het uit. We meten inmiddels op meer dan zeventig plekken in de regio, het aantal agrarische bedrijven waar we real-time meten wordt uitgebreid en boeren en onderzoekers gebruiken samen een digitaal dashboard om hun resultaten te analyseren en verbeteren. Door onze gegevens als input te gebruiken voor landelijke modellen maken we die modellen betrouwbaarder – iets waar niet alleen onze regio, maar heel Nederland baat bij heeft. Datzelfde geldt ook voor de opslag van data, die betrouwbaar moet zijn en enkel toegankelijk voor rechthebbenden. Ook hier zit het onderzoek in Regio Foodvalley bij de koplopers van Nederland.
De komende jaren, tot en met 2029, bouwen we verder. Meer bedrijven sluiten zich aan, we werken aan de toepasbaarheid van onze meetprotocollen en vernieuwen het dataplatform en bijbehorend dashboard. Boeren krijgen extra begeleiding bij het aanvragen van vergunningen en het doorvoeren van verbeteringen. En we blijven jarenlang meten in de natuur, zodat we precies kunnen zien welke maatregelen werken en waar bijsturing nodig is. Zo werken we samen – inwoners, boeren, overheden en onderzoekers – aan gezondere lucht, sterkere natuur en een regio waar wonen, werken, landbouw en natuur beter in balans zijn.
Partners
Het ministerie van Landbouw, Voedsel, Visserij en Natuur (LVVN), provincie Gelderland en provincie Utrecht zijn de financiers van dit project met subsidies van in totaal € 15 miljoen over een periode van 4 jaar (2025-2029).
De consortiumpartijen die de uitvoering ter hand nemen zijn Universiteit Utrecht, Wageningen Livestock Research, AERES Groep / Praktijkcentrum Emissiereductie Veehouderij, Christelijke Hogeschool Ede, LTO Noord, ICT-Campus Regio Foodvalley, Agri-Data Warehouse en Regio Foodvalley / Landbouwnetwerk.
Meer weten?
Wilt u meer weten over de 2e fase van het Meetnetwerk Foodvalley, bekijk de updates op de website Meten Luchtkwaliteit Foodvalley(Verwijst naar een externe website), download het integrale Projectplan Meetnetwerken(Verwijst naar een externe website) of neem contact op via info@metenluchtkwaliteitfoodvalley.nl(Verwijst naar een e-mailadres).
Bent u agrarisch ondernemer en wilt u deelnemen? Kijk dan op Bedrijvenmeetnetwerk Fase II - Boer aan het Roer(Verwijst naar een externe website).
Bekijk de resultaten op de oogstpagina van deze Deal.
Relevante nieuwsartikelen
- Kick-off Meetnetwerken Foodvalley – Fase II: samen met consortiumpartijen (Verwijst naar een externe website)
- Meetnetwerken Foodvalley - Fase II officieel van start
- Meetnetwerk toont aan: volop kansen voor stikstofreductie
Contactpersoon